"Na nieludzkiej ziemi znów polski trakt

Wyznaczyły bezimienne krzyże...

Nie zatrzymał nas czerwony kat.

Bo przed nami Polska - coraz bliżej"

- to fragment pieśni patriotycznej "Marsz Sybiraków", będącej hymnem Związku Sybiraków i stanowiącej hołd dla Polaków zesłanych w głąb ZSRR, którzy cierpieli i umierali w obozach pracy z głodu i wycieńczenia.

17 września 2024r. odbył się po raz czwarty Przemarsz Szlakiem Znaków Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu w Nowych Piekutach dla uczczenia 85. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka. Poprowadził go wraz z grupą uczniów nauczyciel historii i opiekun Klubu Wnuka Sybiraka Pan Jan Pogorzelski.

W uroczystości wzięli udział: Ks. Kanonik Tadeusz Sołtysik – Proboszcz parafii Piekuty, delegacja władz samorządowych gminy Nowe Piekuty na czele z Panią Ewą Pruszyńską Zastępcą Wójta Gminy Nowe Piekuty, przedstawiciele rodzin sybirackich i mieszkańców naszej gminy oraz liczne grono nauczycieli i młodzieży z Zespołów Szkolno- Przedszkolnych z Jabłoni Kościelnej i Nowych Piekuta wraz z nauczycielami i Wicedyrektorami Szkół.

Przemarsz rozpoczął się w holu budynku Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach od informacji historycznych przed ekspozycją dotyczącą zesłań na Sybir. Potem  uczestnicy udali się na plac przykościelny, gdzie znajduje się Tablica upamiętniająca gehennę Sybiraków oraz Dęby Pamięci poświęcone ofiarom Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. 

 Następnie wszyscy przeszli na cmentarz parafialny. Tu uczniowie odczytywali krótkie informacje o rodzinach deportowanych w głąb ZSRS w latach 1940-1941 oraz stawiali znicze na grobach Sybiraków. Uczciliśmy też pamięć nauczycielki przedwojennej szkoły w Piekutach, Marii Rosłowicz, zamordowanej przez funkcjonariuszy NKWD w czerwcu 1941 r., a także minutą ciszy oddaliśmy hołd ofiarom okrutnej Rzezi Wołyńskiej, której na Polakach dokonali nacjonaliści ukraińscy w 1943 r.

W następnej części wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik poświęcony mjr Kazimierzowi Kamieńskiemu ps. "Huzar" oraz  żołnierzom AK, gdzie odśpiewano pieśni patriotyczne oraz odmówiono modlitwę. Na zakończenie głos zabrali przybyli goście.