Dziś po raz pierwszy obchodzimy nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Wybór dzisiejszej daty nie był przypadkowy. 14 lutego 1942 roku gen. Władysław Sikorski powołał do życia Armię Krajową - największą armię podziemną Europy.

Dzisiejsze święto jest wyrazem szacunku i wdzięczności dla dziesiątek tysięcy żołnierzy, którzy w czasie wojny prowadzili szeroko zakrojoną działalność konspiracyjną, obejmującą wywiad, kontrwywiad, dywersję, propagandę niepodległościową, łączność kurierską i radiową, szkolenie kadr, legalizację, pozyskiwanie broni oraz produkcję środków walki. Za sprawą Armii Krajowej zorganizowano tysiące akcji zbrojnych i dywersyjnych, w tym słynną akcję "Burza" i powstanie warszawskie

Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim na czele, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego. SZP została przekształcona w listopadzie 1939 r. w Związek Walki Zbrojnej.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.