Wieś Jabłoń Dobki przed wojną liczyła 17 domów i ok. 100 mieszkańców. 7 marca 1944 do gospodarstwa Stanisława Szepietowskiego przybyli partyzanci i poprosili o nocleg. Ich obecność zauważyli żołnierze Wermachtu stacjonującego w sąsiedniej miejscowości Jabłoń Kościelna. 8 marca o świcie Niemcy otoczyli wieś. Ustawili się w tyralierę i szli zaciskając pierścień wokół zabudowań. Mieszkańców, którzy w tym czasie próbowali uciekać, Hitlerowcy rozstrzeliwali. Wszystkich pozostałych: kobiety, dzieci, mężczyzn  i starców spędzono do pobliskiego budynku gospodarczego Stanisława Szepietowskiego, w którym zaryglowano drzwi i podpalono budynek. Zabito i spalono wówczas żywcem 93 osoby, w tym 33 dzieci, 31 kobiet  i 29 mężczyzn. Na miejscu zbrodni postawiono pomnik i kapliczkę.     

Mieszkańcy wsi Jabłoń Dobki wraz z Panem Markiem Kaczyńskim Wójtem Gminy Nowe Piekuty, Panem Piotrem Śliwowskim Sołtysem wsi Jabłoń Dobki, Panią Katarzyną Mantur Dyrektorem Zespołu Szkolno-przedszkolnego w Jabłoni Kościelnej wraz z uczniami oraz Radnymi Gminy Nowe Piekuty uczcili pamięć zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi Jabłoń Dobki. Na miejscu zbrodni złożone zostały kwiaty i zapalone znicze oraz odmówiono modlitwę za zmarłych.

Uroczystości związane z obchodami 80. Rocznicy Wymordowania Mieszkańców Wsi jabłoń Dobki odbędą się 17.03.2024r. o godz. 11.30 w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Jabłoni Kościelnej.